En anderledes skoledag i Randers Kommune

dato

Den 24. april blev Cepheus Park i Randers centrum for skolefodbold, da DR Ultra Skolepokalfinalen blev afholdt. Randers Kommune benyttede lejligheden til at invitere til en anderledes skoledag.

Cepheus Park i Randers dannede rammen om en spændende dag for skolefodboldentusiaster, da DR Ultra Skolepokalfinalen blev afviklet den 24. april. Dagen bød på intens fodboldspænding, hvor vinderen af finalen skulle findes blandt de deltagende skoler.

Randers Kommune greb denne mulighed til at skabe en anderledes skoledag for eleverne. Arrangementet gav eleverne en unik chance for at opleve fodbold på højt niveau og samtidig deltage i en dag fyldt med sportslig glæde og fællesskab.

Denne særlige skoledag var en del af kommunens initiativ til at fremme sport og fysisk aktivitet blandt børn og unge. Ved at kombinere skolegang med sportsbegivenheder håber Randers Kommune at inspirere flere elever til at engagere sig i sport og bevægelse.

For mere information om arrangementet og fremtidige sportsbegivenheder i Randers Kommune, kan interesserede besøge kommunens hjemmeside.


https://www.randers.dk/nyheder/en-anderledes-skoledag-i-randers-kommune/
Kilde: Randers Kommune